Ahşap Palet Üretiminde Kullanılan Ağaç Türleri


Bu makalede, ahşap palet üretimi ve ahşap palet üretiminde kullanılan ağaçlar hakkında bilgiler yer almaktadır. Kelimenin tam anlamıyla, çeşitli amaçlara uygun yüzlerce ahşap türü vardır.

Maun, akçaağaç, meşe, tik ve ceviz gibi sert ağaçlar eski zamanlarda mobilya yapımında sıklıkla kullanılan eski ağaçların klasik örnekleridir. Ancak çam, Douglas köknar, ladin ve porsuk gibi yumuşak ağaçlar daha birçok uygulamada kullanılmaktadır. Çam, günümüzde en yaygın olarak yetiştirilen ve kullanılan ahşaptır ve genellikle ahşap paletlerde kullanılmaktadır.


Palet Üretiminde Kullanılan Ağaç Çeşitleri

Paletler, birçok farklı ağaçlardan yapılabilse de bunların bileşimleri genellikle menşe ülkelerine bağlıdır. Bunun nedeni paletlerin çok daha büyük bir tedarik sisteminin sadece bir parçasına örnek olmasıdır.

Palet üreticileri yalnızca amaca uygun değil, aynı zamanda kolayca bulunabilen bir ahşap aramaktadır. Bir odun tedariği yüksek ve hazır olduğunda paletleri yapmak için tedarik zinciri tutarlıdır ve en önemlisi ham ürünün fiyatı ucuzdur.

ABD'de dünyanın en büyük ahşap palet üreticisi, palet ahşap için en sık kullanılan iki ağaç türü meşe ve çamdır.

Meşe sert ağaç ve çam yumuşak ağaç olduğundan, bu bazılarını şaşırtabilir ancak bir ahşabın sert ağaç veya yumuşak ağaç olmasının sağlamlığı veya dayanıklılığı ile çok az ilgisi vardır. Bu terimler yalnızca bir ahşabın fiziksel yapısını ifade eder.


Ahşap Paletlerdeki Meşe ve Çam Arasındaki Fark Nedir? Çam, zarar vermeden fırında kurutulabilen temiz bir ürün olduğu için paletlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu, gıda ürünleri ve ilaçların nakliyesi ve depolanması için uygun hale getirir.

Meşe, oldukça güçlü bir malzemedir; ancak, sadece paletler için çiftçilik yapmak ve meşe kesmek kesinlikle pahalı olacaktır. Meşe bir dizi başka üründe kullanıldığından bazen mobilya için uygun olmayan kesimler mevcuttur.

Meşe çamdan daha güçlü olduğu için aynı mukavemeti elde etmek için daha ince tahtalar kesilebilir.

Sert Ağaç ve Yumuşak Ağaç Arasındaki Fark Nedir?

Sert ağaç, çiçekli bitkiler olan kapalı tohumlular olarak sınıflandırılan ağaçlardan elde edilir. Yumuşak ağaç, gymnosperm olarak sınıflandırılan ağaçlardan elde edilir. Farklı ağaç türlerine bakarken genellikle hangisinin hangisi olduğunu anlayabilirsiniz.

Sert ağaç ağaçları gür, yumuşak ağaçlar ise genellikle daha uzun ve incedir, ancak bu her zaman böyle değildir.

Kural olarak yumuşak ağaçlar daha ucuzdur çünkü daha hızlı büyürler ve daha kolay bulunurlar. Ayrıca kesilmesi ve hazırlanması daha kolaydır. Sert ağaçlar genellikle daha pahalıdır, çünkü büyümeleri çok daha uzun sürer ve daha az yönetilen alanlarda büyüyebilirler.

Kullanılmış ahşap paletlerin sert ağaç ve yumuşak ağaç seçimi arasında seçim yapıldığında çoğu müşteri sert ağaç tercih eder; ancak kullanılmış paletlerinizle ne yapmayı düşündüğünüz de dikkate alınmalıdır.

Sonuç olarak paletlerde kullanılan ahşap seçimi, farklı niteliklere ve faydalara sahip farklı ahşaplarla birlikte yere, kullanıma ve bulunabilirliğe bağlıdır.

< Paletçi firmamızda her türlü ahşap palet üretimi yapılmaktadır. Ahşap palet talepleriniz için hemen paletçi firmamızla iletişime geçebilirsiniz: 0 (532) 679 05 01

  • görüntülenme 788 Görüntüleme
  • tarih 15-10-2020
paletçi

Paletci.com.tr

Her çeşit palet alınır-satılır. İhtiyacınıza göre özel boyutlarda palet üretimi yapılır. Yaşam alanınızı isteğinize göre yeniden tasarlamanız için istenilen boyutlarda palet tasarımları yapabiliriz.

İletişim: 0 (532) 679 05 01 - (Eposta: iletisimpaletci.com.tr)