Ahşap Paletlerin Antibakteriyel Özelliği


Ahşap palet, plastik palete göre daha yüksek düzeyde antibakteriyel aktivite gösterir. Plastik paletlerin gerçekte yük taşıyıcı sirkülasyonda olduğundan doğası gereği daha iyi hijyen özelliklerine sahip olduğuna dair yaygın olarak kabul gören görüş, Dresden Ahşap Teknolojisi Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada ikna edici bir şekilde yanlış olduğunu kanıtladı.

Şubat 2018 - Aralık 2019 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen laboratuvar incelemelerinde standart EPAL Euro paletlerin mikrobiyal özellikleri H1 plastik paletler ile karşılaştırıldı. Mevcut tüm kalite sınıflarındaki palet türleri, sertifikalı denetim prosedürlerine göre sıkı bir şekilde test edilmiştir. Test parçaları, normal yük taşıma sektöründeki bir bayiden sipariş edildi, bu nedenle hepsi zaten bir veya daha fazla kullanılmıştı. Test edilmeden önce temizlenmediler. Test mikropları escherichia coli ve staphylococcus aureus ile yapılmıştır.

Testler şu sonuca vardı:

"Prensip olarak ahşap üzerindeki bakteriler plastik kadar hayatta kalmazlar. Bu nedenle kritik gıda maddeleri sektöründe ahşap paletlerin kullanılabileceği varsayılabilir. Ancak bu, plastik paletler için olduğu gibi, gıda maddelerinin üretimi, nakliyesi ve depolanması sırasında hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uyulmasını ve palet kalitesinin sürekli izlenmesinin yanı sıra düzenli temizliği de gerektiriyor."

Plastik palet üreticileri tarafından sık sık tekrarlanan iddia, ahşap paletlerin pürüzlü yüzey durumları nedeniyle mikrobiyal istilaya karşı daha savunmasız olduğu iddiası doğrulanamadı. Bunun aksine, genellikle sadece kullanılmış plastik paletler üzerinde kullanımla oluşan pürüzlü parçaların bakteriler için ideal bir üreme alanı olduğu doğrulandı. Doğal olarak hijyenik ahşap özellikleri, mikroorganizmaların çoğalmasını ölçülebilir şekilde engeller.

Yukarıda belirtilen koşullar altında ahşap paletler, H1 plastik palete göre 13 kattan fazla antibakteriyel aktivite elde etti. Kesin sonuçlar için lütfen hijyen çalışmasına bakın.

Son olarak, doğru temizlik ile, yalnızca plastik paletlerden değil, ahşap paletlerdeki belgelenmiş bakteri ve mantarların da etkili bir şekilde uzaklaştırılabileceği kanıtlanmıştır. Böylelikle plastik palet üreticilerinin ahşap paletlere karşı ileri sürdükleri bir diğer önemli iddiayı ortadan kaldırmak.

Özetle, ahşaptan yapılan uygun fiyatlı EPAL palet veya Euro paletlerin hijyen açısından kritik gıda maddelerinin taşınmasında ve depolanmasında tereddüt etmeden kullanılabileceği söylenebilir.

Ahşap palet ihtiyaçlarınız için veya ahşap palet satışı gerçekleştirmek için Paletci.com.tr firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Whatsapp hizmetimiz mevcuttur: 0 (532) 679 05 01

Çalışmayla ilgili tüm bilgiler şu adreste bulunabilir: www.hygienestudie.gpal.de

Kaynak: EPAL Deutschland

  • görüntülenme 225 Görüntüleme
  • tarih 28-09-2020
paletçi

Paletci.com.tr

Her çeşit palet alınır-satılır. İhtiyacınıza göre özel boyutlarda palet üretimi yapılır. Yaşam alanınızı isteğinize göre yeniden tasarlamanız için istenilen boyutlarda palet tasarımları yapabiliriz.

İletişim: 0 (532) 679 05 01 - (Eposta: iletisimpaletci.com.tr)