Euro Palet Nedir?


Euro palet nedir? Euro palet (EUR-palet ya da EPAL olarak da geçiyor) Avrupa Palet Birliği tarafından belirtilmiş standartlardaki paletlerdir. Bu paletler, 80x120 cm Euro palet, 100x120 cm, 120x100 cm ve 60x80 cm şeklinde farklı boyutlara sahip olabilmektedir.

Yaygın kullanımdaki 80x120 cm'lik Euro palet, birçok tahtanın birleştirilmesiyle oluşur ve yaklaşık 35 kg ağırlığına sahip, yayılı yük taşıma kapasitesi ortalama 1500 kg'dir. Ancak standart bir Euro palet 1,5-2 ton ağırlığındaki bir yükü rahatlıkla taşıyabilir.

Verilen standartlara tam anlamıyla uyan paletlere "Avrupa Palet Havuzu (European Pallet Pool EPP) sistemi uygulanmaktadır. Yani "palete-karşı-palet" değiş tokuşu yapılması mümkündür. EUR/EPAL-pallet belirli standart tahtadan yapılır ve özel çivilerle tahtaların birbirine çakılması sağlanır. Euro paletin standart dış ölçüleri 1,200 mm x 800 mm x 144 mm olarak belirlenmiştir.

Euro palet sistemi, tarihte ilk kez demiryolu taşımacılığında kullanılan tahta paletlere dayanmaktadır. Bu tahta paletlerin ilk mucidinin Gyllsjo, Skåne, İsveç'te bulunan Svensson Bros. şirketi olduğu kabul edilmektedir. Bu paletler kullanılarak demiryolu vagonlarına yapılan yüklemelerin ve vagon boşaltmalarının daha önceden kullanılan sistemlerden %10 daha kısa sürede yapıldığı tespit edilmiş ve bu maliyet düşüren sistem genel olarak uygulamaya geçmiştir.

Euro Palet (EPAL Palet)

Euro palet, Uluslararası Demiryolları Birliği yani "International Union of Railways" tarafından onaylanan ve DIN 15146'da tarifi bulunan, uluslararası yaygın kullanımı 80x120 cm ölçülerinde olan standart bir palettir. Genel üretim ve kabul şartları UIC 435-2 talimatnamesinde temel olarak yazılmıştır. Buna göre paletin dış ölçüleri 1200 x 800 x 144 mm boyutlarındadır.

Tahtada kullanılması gereken ahşap malzeme ölçüleri en fazla %22 nem oranında geçerli olan değerlerdir. EPAL olarak da bilinen paletin birleştirilmesinde kullanılan çivinin cinsi, montajlama koordinatları gibi detayları, paletin dayanıklılığı en yüksek düzeye çıkartacak özelliklerdedir.

Paletlerin üretilebilmesi yetki kişiler tarafından gerçeleştirilip kalite kontrolü uluslararası gözetim şirketlerince denetlenmektedir.

Euro Palet'in en önemli özelliği ise çevreci olmasıdır. Çünkü Euro Paletler tekrar kullanıma uygundur ve kullanılamaz duruma geldikten sonra parçalarına ayrılıp sağlam parçaları yeni palet üretiminde kullanılmaktadır. Bunun sonucunda ikinci el palet sektörü doğmuştur ve bu da maliyeti düşüren etkenlerden biridir. Sıfır Euro Paletler bir kez kullanıldıktan sonra ikinci el palet kategorisine girer ve eskiyen bu palet yeniden tamir edilerek kullanıma sunulur.

Euro paletin standart olması, tüm sektörlerde kullanılabilmesine olanak sağlar ve kullanılan bu paletler toplanarak daha düşük bir bedelle ikinci el palet olarak tekrar satışa sunulmaktadır.

  • görüntülenme 483 Görüntüleme
  • tarih 13-06-2020
paletçi

Paletci.com.tr

Her çeşit palet alınır-satılır. İhtiyacınıza göre özel boyutlarda palet üretimi yapılır. Yaşam alanınızı isteğinize göre yeniden tasarlamanız için istenilen boyutlarda palet tasarımları yapabiliriz.

İletişim: 0 (532) 679 05 01 - (Eposta: iletisimpaletci.com.tr)