Palet Nedir? (Palet Çeşitleri - Ahşap Palet - Euro Palet)


Palet Nedir? - Palet, dış ambalajın en gerekli parçasıdır. Palet, paletçiler tarafından, paketlenen ürünlerin forklift veya transpalet yardımıyla kolayca taşınması için ahşap (tahta), plastik veya metal parçaların birleştirilmesinden oluşturulan malzemelerdir. Palet üretip satan kişiye paletçi nedir. Şirketimiz ahşap palet üretimi yapmaktadır. Palet ihtiyacınız için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Paletler genellikle tahtadan üretilir. Üretilen paletler, özel nervürlü çivilerle birleştirilir ve daha sağlam bir yapıya sahip olur. Dış ticaretle artan paletler, uluslararası dolaşımda, zararlı böceklerin ve haşeratın diğer ülkelere ulaşıp o ülkenin bitki sağlığına zarar vermemesi amacıyla özel bir ısı işlemine tabi tutularak zararlı dış etkenlerden temizlenir. Hatta bu konuyla ilgili uluslararası katı kurallar getirilmiştir.

Palet Türleri

İki Girişli Palet: Transpalet veya forklifin, paletin yalnızca iki tarafından girebilen paletlerdir.
Dört Girişli Palet: Bu palet türünde ise transpalet veya forklif ile paletin dört tarafından da girilebilir. Bu paletler genellikle takozludur.

Palet Standartları

Palet için söylenen ilk ölçü kısa tarafı yani enine olan ölçüsünü, ikinci ölçü ise uzun tarafı yani boyuna olan genişlik ölçüsünü verir. Kare veya kareye çok yakın ölçütlerdeki paletlerin üzerindeki yükün devrilmeye karşı direnci, dikdörtgen paletlere göre daha fazladır.

Uluslararası kullanımda standartlaştırılmış bir palet ölçüsü yoktur. Çünkü her palet ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Şirketler kendi ihtiyaçlarına göre birden çok palet çeşidi kullanabilir. Fakat bazı palet çeşitleri diğerlerine oranla daha fazla kullanılmaktadır. Bu paletlerin başında; Euro palet, 80x120 palet, 100x120 palet çeşitleri gelmektedir.

ISO Paletler

ISO, yayımladığı 6780 nolu (ISO 6780: kıtalararası madde taşımacılığındaki düz paletler - temel ölçüler ve töleranslar) standardıyla 6 farklı çeşit palet ölçüsü belirtmiştir. Bu paletlerin ölçüleri standartlaştırılmıştır.

Bu paletler; 80x120 palet (Avrupa), 110x110 palet (Asya), 106x106 palet (Kuzey Amerika, Avrupa, Asya), 114x114 palet (Avustralya), 100x120 palet (Avrupa, Asya), 101x121 palet (Kuzey Amerika) şeklindedir.

Kuzey Amerika Paletleri

Kuzey Amerika'da kullanılan paletlerin büyük çoğunluğu Süpermarketçiler Birliği (Grocery Manufacturers' Association - GMA) paletidir. Bu rakam Amerika Birleşi Devletleri'nde üretilen ahşap paletlerin %30'unu oluşturur. ISO, bunun dışında GMA palet ölçülerini 6 standart palet ölçüsünden biri olarak kabul ediyor.

Kuzey Amerika'da kullanılan palet çeşitleri şu şekildedir: 50x121 palet (Parakende), 88x115 palet (Askeri konteyner), 91x121 palet (Meşrubat, Çakıl, Paketlenmiş Kağıt), 91x91 palet (Meşrubat), 111x111 palet (Bidon, Kimyasal), 114x121 palet (Otomotiv), 101x101 palet (Sütçüler), 106x121 palet (Askeri, Çimento), 121x121 palet (Fıçılar, Bidonlar), 106x106 palet (Telekomünikasyon, Boya), 101x121 palet (Süpermarketler ve birçok sektör)

Avrupa Paletleri (Euro Palet)

Avrupa ülkerinde Euro palet veya kısa EPAL olarak isimlendirilen ve en çok kullanılan palet türüdür. Bunu dışında Avrupa Standartlar Komitesi (European Committee for Standardization) CEN palet olarak da bilinmektedir. Çoğu nakliye şirketinde, alıcılar ve satıcılar arasında hatta uluslararası taşımacılıkta Euro palet kullanılır.

Ölçüleri 80x120'dir, fakat normal orta takoz 80x120 palet diye adlandırılan paletlere göre tahtaları daha kalın ve sağlamdır. Euro palet üreticileri, paletlerde kullandıkları çivilere ve kullanılan ağaç çeşidine kadar tüm inceliklerine karar veren EuroPallet Palet Birliği (Pallet Association - EPAL) tarafından kısıtlanabilirler. Bu katı standartlaştırmanın sebebi ise bu paletlerin Avrupa ülkeleri sınırları içerisinde farklı organizasyonlar aracılığıyla takas edilebilmesidir. Sonuçta tüm herkes aynı standartta palet üretirse, bu paletlerin takas edilebilirliği artacaktır. Bu takaslarda da en çok kullanılan paletler, birinci tip paletlerdir.

En çok kullanılan 4 Euro palet çeşidi şunlardır: 80x120 Euro palet (en çok kullanılan palettir), 100x120 Euro Palet, 120x100 Euro palet, 60x80 Euro palet.

  • görüntülenme 147 Görüntüleme
  • tarih 13-06-2020
paletçi

Paletci.com.tr

Her çeşit palet alınır-satılır. İhtiyacınıza göre özel boyutlarda palet üretimi yapılır. Yaşam alanınızı isteğinize göre yeniden tasarlamanız için istenilen boyutlarda palet tasarımları yapabiliriz.

İletişim: 0 (532) 679 05 01 - (Eposta: iletisimpaletci.com.tr)